Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Hrudkov


Hrudkov je dnes již malá osada, která je místní částí města Vyšší Brod. Nachází se asi 3 km severovýchodně od Vyššího Brodu.


Hrudkov (Ruckendorf). K existujícímu Hrudkovu patřily žijící Lachovice, ale i zmizelé vísky Dolní Přísahov, Horní Přísahov a Kleštín.

  • Rok připojení: 1961
  • Počet domů: 13
  • Počet obyvatel: 9
  • Nadmořská výška: 625 m n. m.
  • Pošta: 382 73 Vyšší Brod

 


Krátce k historii a současnosti.

Sídlo se uvádí od roku 1278, kdy bylo spolu s vesnicemi Žumberk, Horní Přísahov a Dolní Přísahov odkázáno v poslední vůli Jindřicha z Rožmberka cisterciáckému klášteru Vyšší Brod. Vzniklo ale snad již před polovinou 13. století, tedy dříve než klášter, a to jako hospodářské zázemí hradu Rožmberk. Tutéž funkci plnilo poté i pro zmíněný cisterciácký konvent (potvrzeno 1373). V roce 1530 tu stálo na 7 usedlostí a v polovině 17. století tvořil Ruckendorf již tzv. malou rychtu, kam příslušely rovněž Lachovice, Kleštín, Horní a Dolní Přísahov.

V roce 1910 žilo jen v místě na 169 Němců v 19 domech. V čp.12 fungoval hostinec Lepschy a čp.15 disponovala klášterní lesovna, kde svého času fungovala i škola. Středem obce býval rybníček se vzrostlým dubem a křížem, vztyčeným v roce 1890 na počest šedesátin císaře Franze Josefa I. Po odsunu byl Hrudkov znovu dosídlen a od roku 1961 patří obec pod Vyšší Brod. V letech 1963-2005 fungovala západně od jádra vsi plicní léčebna, kde svého času pracovalo až 160 lidí.

(zdroj: Roman Podhola - 583 portrétů zmařené Šumavy)