Základní informace k volbám prezidenta 2018

Jak, kdy, kde a kdo může volit. Jaké volební místnosti jsou ve Vyšším Brodě a pro obyvatele jakých ulic a místních částí jsou určeny. Kdy obdržíte volební lístky.

Jak, kdy a kde můžete volit

Podle zákona se volby konají vždy v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. První kolo letošních prezidentských voleb připadá na 12. - 13. ledna 2018. Případné druhé kolo se pak uskuteční 26. - 27. ledna.

Kdo může volit

Právo volit má státní občan České republiky, který dosáhne v době konání voleb 18 let. Jestliže dosáhne věku 18 let mezi prvním a druhým kolem, je oprávněn se účastnit jen druhého kola.

Volební místnosti

Okrsek č. 1 v místnosti v přízemí budovy Městského úřadu Vyšší Brod:

• pro voliče bydlící v ulicích: Míru, Zahradní, 5. Května, Rybářská, Poschoďová, Česká, K Vltavě, Slunečná, Kaplická, Lesní, Klášter, Za Klášterem, Na Kozinci, Elektrárna
  • v místních částech:  Hrudkov,  Lachovice, Dolní  Jílovice, Kyselov a Lopatná

Okrsek č. 2 v místnosti v přízemí nového pavilonu Základní školy Vyšší Brod

• pro voliče  bydlící v ulicích: Studánecká, Martínkovská, Na Stráni,  Náměstí, Pohraniční stráže, Na Vyhlídce, Lidická, Dřevařská
  • a v místních částech: Těchoraz, Studánky, Dolní Drkolná a Herbertov.

Volební lístky

Každému voliči budou doručeny hlasovací lístky nejpozději 3 dny před prvním dnem konání voleb. Pro každého kandidáta bude jeden lístek. Hlasovací lístky je možné si vyžádat i ve volební místno

Systém prezidentských voleb

Prezidentem ČR je zvolen kandidát, který získá v prvním kole volby nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů. Pokud k tomu nedojde, koná se za čtrnáct dní druhé volební kolo, kde se rozhoduje mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z kola prvního.