Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Lékař radí - Dna

Autor: MUDr. Eduard Benc | Datum: 14.1.2019 - 00:00 | Zhlédnuto: 3376x

Dna je bolestivé onemocnění kloubů, které do značné míry souvisí s životním stylem a částečně daná genetikou tj. vrozenou predispozicí cca. u 20% populace. V rozvoji dny hraje roli kyselina močová (urea). Tato látka v našem těle vzniká z purinů, což jsou složky nukleových kyselin. Nukleové kyseliny přijímáme v potravě, nacházejí se totiž v jádrech všech buněk.


Lékař radí - Dna

Dna – podagra či lidově pakostnice

Rizikovým faktorem je nezdravý životní styl

Příčinou vzniku dny je příliš vysoká koncentrace kyseliny močové v našem organismu (odborně hyperurikemie). Toto může být způsobeno zvýšeným příjmem purinů v mase, vnitřnostech a luštěninách nebo její zvýšenou tvorbou v těle (k té by docházelo při nadměrném odumírání buněk a rozpadu jejich jader – k tomu může docházet u nádorových onemocnění) nebo poruchou jejího vylučování při zhoršené funkci ledvin. Může trvat roky než se onemocnění objeví navenek i přes léta trvající zvýšené hodnoty urey.

Za rizikový faktor lze považovat nezdravý životní styl spojený s nadměrným příjmem masných výrobků. Dna je kromě toho častější u lidí se zvýšeným příjmem alkoholu.

Prudká bolest přichází v záchvatech

Urea při vysokých koncentracích začne vytvářet krystalky a ty se začnou vychytávat v kloubech, šlachách a ledvinách. Kloub je těmito krystalky drážděný, to způsobí přivolání buněk imunitního systému a tyto začnou svými agresivními látkami v daném kloubu vytvářet zánět. Kloub oteče, je zarudlý a bolestivý. Velmi často bývá jako první (a i jako jediný) postižen palec na noze. Této klasické formě dny se říká podagra. Prudká bolest přichází v záchvatech, které jsou střídány obdobími klidu. Po delší době mohou z usazenin kolem kloubů vznikat boule kryté kůží a klouby se mohou těmito nánosy deformovat tzv. dnavé tofy. Pokud se tyto tody navíc infikují, velmi těžce se hojí.

Problémem je, že krystalky kyseliny močové se při její vysoké koncentraci v těle mohou vytvářet i v ledvinách jako jeden z typů ledvinných močových kamenů. To může zhoršovat schopnost ledvin vylučovat odpadní látky a mezi nimi i kyselinu močovou – vzniká klasický bludný kruh. Možnou prevencí je zdravá výživa s omezením masných výrobků a omezením příjmu alkoholických nápojů. Letáček s dietními opatřeními máte k dispozici v našich ordinacích. Jak probíhá léčba? U náhlého záchvatu se používají různé léky, zejména nesteroidní protizánětlivé léky typu ketonal, ibalgin, diclofenac apod. K zabránění dalších záchvatů je vhodné začít držet dietu s omezením masa, vnitřností a alkoholu, z léků se používá sloučenina allopurinol (např. lék Apo–allopurinol, Milurit, Purinol), která v těle blokuje tvorbu kyseliny močové. Modernější alternativou je sloučenina febuxostat (lék Adenuric). Ten je ovšem pojišťovnou hrazen až pro pacienty, kterým ani v maximální dávce allopurinolu hladina kys. močové neklesne pod požadovanou hladinu. Dále je nutné dodržovat pitný režim nejméně 2 litry tekutin s nízkým energetickým obsahem. Je–li zvýšená hladina kyseliny močové dána nádorovým onemocněním nebo poruchou ledvin, je nutné léčit tyto příčiny.