Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Lékař radí - chřipka

Autor: MUDr. Eduard Benc | Datum: 14.10.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 3080x

Chřipku prakticky každý zná a téměř každý ji prodělal. Chřipka je klasické infekční onemocnění, které v podobě epidemií každý rok napadá lidi na celé planetě. Ačkoliv je její průběh většinou jen obtěžující, může chřipka být nebezpečná a mnoho nemocných (zejména oslabených jedinců a starých lidí) na chřipku umírá!!!


Lékař radí - chřipka

Chřipka (vakcíny máme již dostupné v ordinaci)

Chřipku prakticky každý zná a téměř každý ji prodělal. Chřipka je klasické infekční onemocnění, které v podobě epidemií každý rok napadá lidi na celé planetě. Ačkoliv je její průběh většinou jen obtěžující, může chřipka být nebezpečná a mnoho nemocných (zejména oslabených jedinců a starých lidí) na chřipku umírá!!!

Příčiny:

Příčinou chřipky je chřipkový virus neboli virus influenzy. Virus se šíří kapénkami a zdrojem je nemocný člověk. Viry se začnou množit v buňkách, které tak poškozují. Poškozené buňky odumírají a viry v nich obsažené se šíří do buněk zatím nenakažených, případně mohou být vykašlány do okolí a nakazit jiného člověka. Prevence je tady i nošení roušky. Vybavme si Japonce :-)

U viru chřipky dochází každoročně ke změnám jeho povrchových struktur a proto můžeme onemocnět chřipkou vícekrát za život. Náš imunitní systém virus chřipky v drtivé většině případů porazí a vytvoří si proti němu protilátky. Další rok se však objeví trochu jiná verze viru a na ten už u některých lidí nemusí imunitní systém reagovat zcela účinně. 

Kromě každoročních mutací bohužel u viru chřipky může dojít jednou za několik let k velkým změnám. Následkem je vznik nového kmene geneticky velmi odlišného oproti předchozím. Na takto změněný virus není připravený imunitní systém prakticky žádného člověka a dochází k celosvětovým epidemiím velkého rozsahu – tzv. pandemiím. 

Projevy:

Projevy chřipky jsou do značné ry individuální. Většina lidí si bude stěžovat na celkové příznaky infekce, jako jsou horečka (teplota nad 38°C), únava, bolesti svalů a kloubů, schvácenost a vůbec celkový pocit nepohody. Kromě toho se logicky přidají příznaky z virového napadení buněk dýchacích cest. K těmto příznakům patří bolest v krku, kašel, nepříjemný pocit na hrudi apod. Někdy se může přidružit také rýma, i když ta není pro chřipku typická. Tyto příznaky přetrvávají několik dní, často až týden. Líbí se mi úsloví, že neléčená chřipka trvá týden a léčená sedm dnů, protože dost dobře odpovídá situaci. Celkové příznaky jako je únava, schvácenost a pocit nepohody mohou přetrvávat i po vymizení příznaků onemocnění horních cest dýchacích.

Diagnostika:

Chřipka se diagnostikuje na základě klasických projevů, význam má poslech plic pacienta fonendoskopem. Při podezření, že na chřipku nasedla bakteriální infekce a způsobila zápal plic, je možné udělat RTG snímek plic. Elegantním způsobem, jak odlišit virové onemocnění (jako je chřipka) od bakteriální infekce, je vyšetření proteinu CRP (C - Reaktivní Protein) z krve, přístroj máme v ordinacích k dispozici. U virové infekce nebývá zvýšen moc, u bakteriální infekce je zvýšený hodně.

Prevence:

Jsou dvě možnosti prevence chřipky:

  1. Můžete posilovat svůj imunitní systém, takže ve chvíli sekání s chřipkou viry rychle zvládne bez vzniku onemocnění. Sem patří klasické metody, jako je otužování, dostatek pohybu, denní příjem vitaminů v ovoci a zelenině, dostatek spánku, atd
  2. Včasné očkování je velmi dobrý a poměrně levný způsob, jak se před chřipkou ochránit. Vzhledem k tomu, že virus chřipky pravidelně mutuje, musí se každý rok vyrábět nová vakcína, a ani tak není jisté, že bude proti viru účinkovat. I když však proti zmutovanému viru zcela účinkovat nebude, probíhá u očkovaných lidí chřipka mnohem méně závažně!!! Ne naopak, jak se občas mezi lidmi traduje.

Léčba:

Správná léčba chřipky je v podstatě velice jednoduchá. Ne každý ale má chuť na pravidla léčby přistoupit a pak si odnese následky spočívající v dlouhodobějším průběhu chřipky nebo vzniku dalších komplikací. Jaké tedy jsou zásady léčby chřipky?

  1. Klid na lůžku – Je vhodné chřipku vyležet v klidu a v teple. To lze doporučit, dokud chřipkové příznaky nezačínají mizet. Obvykle je to tak 3-5 dnů, někdy déle. Pracovní neschopnost je proto vhodná.
  2. Dostatek tekutin a potravy.
  3. Léčení horečky– Doporučuje se léčit zvýšení teploty nad 38°C. Např. pomocí paralenu. Je důležité vědět, že nesmí být léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (např. Aspirin) podány dětem pod 12 let, protože se bojíme vzniku tzv. Reyova syndromu. Pozor na kombinaci těchto léků s alkoholem mohou poškodit játra! Tyto léky utlumí zánět a sníží horečku. To je vše. Nic víc, nic míň. Nenechte se ale zmýlit televizními reklamami, kdy si člověk vezme tabletu, a je najednou zdravý. Protizánětlivé léky nijak nepůsobí proti virové infekci, jen tlumí příznaky onemocnění. Po několika hodinách vám zase začne být mizerně, tak s tím počítejte a i při dočasném zlepšení dodržujte pravidla číslo 1 a 2.
  4. Léčení kašle a ucpaného nosu: Používá se řada přípravků, s jejichž výběrem vám rádi pomůžeme, případně i v lékárně proškolený pracovník.
  5. Antibiotika – Chřipka je virové onemocnění a antibiotika na něj proto nepůsobí!!! Podání antibiotik na prostou chřipku je zcela zbytečné. Pokud se však bojíme, že je chřipka komplikovaná bakteriální infekcí, lze antibiotika bez obav použít.

 

Informace z pojišťovny o tom komu, lze očkování zdarma aplikovat. Očkování proti sezónní chřipce je v sezóně 2017 podobně jako v letech předchozích hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění všem osobám nad 65 let věku, dále pojištěncům, kteří trpí závažným farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest, ledvin nebo diabetem, pacientům po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk.

Pokud se pro očkování rozhodnou, bude pojišťovnou hrazena vakcína (podle novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění platné od 1. ledna 2010) i její aplikace.

Od roku 2010 je z veřejného zdravotního pojištění očkování hrazeno také osobám umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Informace o cenách očkování pro samoplátce jsou dostupné přímo v ordinaci PL. cca 200-320kč dle typu vakcíny.Akce s článkem
Podobné články